img

Spındle Motor Nedir? Nasıl Çalışır?

Spindle motor yüksek devirli motorlara verilen genel bir isimdir. Spindle motorları sürebilmek için özel "spindle motor sürücü" kullanmalıdır.

 

Spindle motor ve devir kontrolü

Endüstride kullanılan makinalar her geçen gün değişik gereksinimler duymaktadır. Bunlardan biride yüksek devirde dönebilen motor teknolojileridir.
Özellikle işleme (ağaç ,metal,cam vs) sektöründe cnc'lerin standardı haline gelmiş olan spindle motorlardır. Gerçek dende oldukça yüksek hızlara çıkabilen bu motorlara her geçen gün talep artmaktadır.

Spindle motor tamiri hakkında bilgi almak  için ovaservo.com/icerik/spindle-motor-tamiri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Her şeyden önce,  yüksek güç yoğunluğu için sürekli tork verebilmesi önemli bir ihtiyaca cevap vermektedir.
Yüksek devir ve bir elektrik  mil gücü arasındaki yarı doğrusal ilişkisi nedeniyle nominal hız, artan güç yoğunluğu ve verimliliği artırmak için etkili bir yoldur. Dolayısıyla bu yaklaşım, motor milinin boyutunu değiştirmeden artan şaft gücünden yararlanır. Diğer taraftan, aynı performansı daha
küçük bir hacim içinde temin edilebilir.

 

İkinci bahsettiğimiz konu ( motor hızının frekansa bağlı şekilde linner olarak artması )  makine uygulama alanında önemli bir unsur teşkil etmektedir.
Böylece motor,statot,rotor gibi elemanlar veya bir bütün olarak makine daha küçük hale gelir, ağırlık azaltılır ve dinamik davranış sunar.

Spindle motor sistemlerinde  bir başka nokta ise makine belirli bir işlemi tamamlamak için gereken döngü zamanıdır.

Daha hızlı bir makina için kullanılacak olan , elmas matkap uçları, testereler ve değişik freze unsurları ,hızla hareket ettirilebilir ve kesme işlemi yüksek hız makine zamanı verimli ilgili bölümlerine hıza dayanan dikkate alarak değil, kendi görevi tamamlamak için mümkün olan daha hızlı döndürülür.

Yüksek hızlı motorlarda dikkate alınması gereken bir diğer konu yüksek hızlı rulman kullanımıdır. Çünkü spindle motorlar 25.000 rpm yani oldukca yüksek devirlerde görev yaptıklarından , mekanik aksam bu hıza sağlıklı bir şekilde cevap verebilmelidir.

Dc frenleme ile spinle motorun durdurulması

Dijital veya haberleşme komutlarından gelecek sinyal üzerinden DC frenlemeyi aktif hale getirebilirsiniz.Harici giriş sinyali aktif oldukça fonksiyon da aktif kalır (ancak frenleme şiddeti parametrik olarak ayarlanabilmektedir).
DC frenleme; bir DC frenleme akımı uygulayarak motoru hızlı bir şekilde durdurmaya yarar (uygulanan akım aynı zamanda motor milini de sabit tutar).
DC frenleme sinyali verildiğinde, inverterin çıkış palsları bloke olur ve DC akımı, motorun mıknatıslığı yeterince giderilene kadar uygulanmaz.
İnverter üzerinde yük bulunmamakta. Bu durumda bazı fonksiyonlar normal yük koşulları altında olduğu gibi çalışmayabilir.

Spindle motorlar çok yüksek devirlere ulaşmak için en çok tercih edilen motor tipidir. Genellikle 8.000 rpm , 12.000 rpm ,18.000 rpm , ve 24.000 rpm
gibi çeşitleri bulunur.Burada hem spindle motorun sağlıklı olarak sürülmesi hemde korunması önem arzetmektedir.Motor korumanın yöntemi'nin amacı motor sıcaklığını hesaplamak ya da ölçmek ve motor aşırı ısınma tehlikesi ile karşılaştığında inverteri pasif duruma  getirmektir ( bu fonksiyon bazı sürücü markalarında opsiyoneldir.)

Paylaş :